W toku postępowania dyscyplinarnemu obwinionemu przysługują uprawnienia, o których warto wiedzieć i z których warto korzystać. Mówi o nich art. 135f ustawy o Policji. Zgodnie z tym przepisem obwiniony ma prawo do:
1) odmowy składania wyjaśnień;
2) zgłaszania wniosków dowodowych;
3) przeglądania akt postępowania dyscyplinarnego oraz sporządzania z nich notatek,
4) ustanowienia obrońcy, którym może być policjant, adwokat albo radca prawny;
5) wnoszenia do przełożonego dyscyplinarnego zażaleń na postanowienia wydane w toku postępowania przez rzecznika dyscyplinarnego, w terminie 3 dni od dnia doręczenia i w przypadkach wskazanych w ustawie.
Oczywiście każdy obwiniony powinien zostać o tych uprawnieniach pouczony w momencie zawiadomienia go o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego. Brak takiego pouczenia może stanowić poważne uchybienie proceduralne.
Ocena czy jako obwiniony powinieneś składać wyjaśnienia, czy też skorzystać z "prawa do milczenia" zależy od okoliczności konkretnej sprawy. Nie ma na to uniwersalnej recepty.
Potrzeba zgłaszania wniosków dowodowych może kształtować się różnie w zależności od rodzaju sprawy, przebiegu postępowania i działań podejmowanych przez rzecznika dyscyplinarnego. W tym przypadku można jednak sformułować generalną zasadę. Jeśli uważasz, że w aktach sprawy powinien znaleźć się dokument świadczący na Twoją korzyść lub uznajesz za konieczne przesłuchanie jakiegoś świadka powinieneś złożyć w tym zakresie pismo lub oświadczenie do protokołu (np. w takcie przesłuchania). Jeśli osoba prowadząca postępowanie dyscyplinarne oddali Twoje wnioski dowodowe, postanowienie w tym zakresie możesz zaskarżyć w terminie 3 dni od momentu jego otrzymania.
W toku sprawy możesz zapoznać się z aktami postępowania. Jest to ważne uprawnienie. Dzięki niemu możesz sprawdzić jakie dowody zostały w sprawie zgromadzone i czy istnieje konieczność ich uzupełnienia. Z aktami możesz zapoznawać się wielokrotnie. Po zakończeniu czynności gromadzenia dowodów przez osobę prowadzącą postępowanie powinieneś zostać zawiadomiony o terminie ostatecznego zapoznania się z aktami. Wówczas w terminie 3 dni od zapoznania możesz zażądać uzupełnienia akt.
Jeśli ustanowisz obrońcę będzie on uprawniony do działania w całym postępowaniu dyscyplinarnym. Należy pamiętać, że udział obrońcy w postępowaniu dyscyplinarnym nie wyłącza osobistego działania w nim obwinionego. Oznacza to, że obwiniony może niezależnie od swojego obrońcy np. zgłaszać wnioski dowodowe (zalecam jednak w tym zakresie współpracę).
Pamiętaj o powyższych uprawnieniach, gdy zostanie przeciwko Tobie wszczęte postępowanie dyscyplinarne.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz