Ustawa o Policji daje Tobie uprawnienie do ustanowienia w postępowaniu dyscyplinarnym obrońcy.
Może być nim inny policjant (np. Twój kolega), ale przede wszystkim radca prawny lub adwokat.
Oczywiście to, czy jako obwiniony będziesz bronić się sam, czy skorzystasz z pomocy obrońcy zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Wsparcie drugiej osoby, zwłaszcza prawnika, który posiada doświadczenie w tego typu sprawach może okazać się jednak nieocenione.
Jeśli nie wiesz:
- czy składać w sprawie wyjaśnienia,
- czy zgłaszać wnioski dowodowe,
- masz problem z napisaniem zażalenia lub odwołania,
w takiej sytuacji warto abyś skorzystał z pomocy fachowca np. adwokata. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie sporo stresu, ale czasem także i żmudnego analizowania przepisów oraz orzecznictwa.
Jeśli chciałbyś skorzystać z pomocy obrońcy, postaraj się to aby ustanowić go jak najszybciej, aby miał on możliwość udziału w postępowaniu od samego początku. Umożliwi mu to uczestniczenie w przesłuchaniu najistotniejszych świadków, czy też zgłoszenie stosownych wniosków dowodowych. Łatwiej będzie mu też sporządzić odwołanie lub skargę do sądu w przypadku wydania negatywnego orzeczenia.
Pamiętaj, że jeśli zgłosisz się do adwokata za późno pewnych czynności nie będzie można już wykonać lub powtórzyć!
Obwiniony powinien ze swoim obrońcą współpracować i unikać podejmowania działań bez konsultacji z nim lub bez uprzedzenia. Warto aby zasady tej przestrzegały obie strony.
Dokładnie, zgodzę się. Czasami pomoc bywa nieoceniona, dlatego warto, by obie strony nawzajem sobie pomagały. W końcu "grają w jednej drużynie", jak to się potocznie mówi.
OdpowiedzUsuń