czwartek, 9 lutego 2017

Odszkodowanie za wypadek lub chorobę pozostające w związku ze służbą w Policji



Policjantowi, który w czasie służby uległ wypadkowi lub zachorował może przysługiwać prawo do jednorazowego odszkodowania. W dzisiejszym wpisie naświetlę podstawowe zasady dotyczące możliwości uzyskania odszkodowania za wypadek lub chorobę pozostające w związku ze służbą.


Jednolite zasady ubiegania się o jednorazowe odszkodowanie dla wszystkich służb mundurowych


Kwestie te reguluje ustawa o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą z dnia 4 kwietnia 2014 r., która zastąpiła obowiązującą wcześniej ustawę z dnia 16 grudnia 1972 r. o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Policji. Powyższa ustawa odnosi się do funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Celno-Skarbowej.

Kiedy policjantowi przysługuje jednorazowe odszkodowanie?


Zgodnie z przepisami świadczenie odszkodowawcze przysługuje funkcjonariuszowi, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku pozostającego w związku ze służbą albo choroby pozostającej w związku ze szczególnymi warunkami lub właściwościami służby. Nie chodzi tu więc o każdy przypadek, gdy policjant dozna uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku lub choroby, ale taki który będzie można powiązać z pełnioną służbą.

O uszczerbku na zdrowiu funkcjonariusza doznanym wskutek wypadku lub choroby lub o związku śmierci funkcjonariusza z wypadkiem lub chorobą orzekają specjalnie powołane do tego komisje lekarskie. To czy otrzymasz jakąkolwiek rekompensatę pieniężną za uszczerbek na zdrowiu i w jakiej wysokości zależy przede wszystkim od orzeczenia komisji.

Na odszkodowanie mogą też liczyć członkowie rodziny funkcjonariusza, który zmarł wskutek wypadku albo choroby.

Ustawa przewiduje także możliwość uzyskania odszkodowania w przypadku utraty, zniszczenia lub uszkodzenia przedmiotów osobistego użytku jeśli nastąpiło to wskutek wypadku pozostającego w związku ze służbą.

Postępowanie w przedmiocie przyznania jednorazowego odszkodowania


Prawo do świadczeń odszkodowawczych i ich wysokość ustala się w drodze decyzji, którą wydaje właściwy komendant wojewódzki policji lub Komendant Główny Policji (w stosunku do funkcjonariuszy Policji) oraz Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji w stosunku do funkcjonariuszy pełniących służbę w Centralnym Biurze Śledczym Policji.

Decyzję w sprawie przyznania świadczeń odszkodowawczych wydaje się w terminie 30 dni od dnia wszczęcia postępowania. Przysługuje od niej odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Jeśli odmówiono Ci wypłaty odszkodowania i rozważasz zaskarżenie tej decyzji możesz się ze mną skontaktować w celu przeanalizowania sprawy. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz