środa, 22 lutego 2017

Związek ze służbą i zewnętrzna przyczyna - przesłanki konieczne do uzyskania przez policjanta odszkodowania za wypadek.



Ustawa o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą z dnia 4 kwietnia 2014 r. przewiduje możliwość uzyskania odszkodowania przez poszkodowanego w wypadku policjanta. Warunkiem uzyskania takiego odszkodowania jest m.in. to, aby wypadek był związany ze służbą

Kiedy wypadek pozostaje w związku ze służbą?


Kwestię tę precyzuje art. 3 wspomnianej na wstępie ustawy. Zgodnie z tym przepisem za wypadek uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło podczas:

1) wykonywania lub w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych albo poleceń przełożonych;

2) wykonywania lub w związku z wykonywaniem czynności w interesie służby, nawet bez polecenia przełożonych;

3) uczestniczenia lub w związku z uczestniczeniem w obowiązkowych zajęciach związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych i sprawności fizycznej funkcjonariuszy;

4) wykonywania lub w związku z wykonywaniem funkcji lub zadań zleconych przez działający w służbie związek zawodowy funkcjonariuszy albo organizacje zawodowe lub społeczne;

5) ratowania lub w związku z ratowaniem ludzi z grożącego niebezpieczeństwa lub ratowaniem mienia Skarbu Państwa przed zniszczeniem lub zagarnięciem;

6) udzielania lub w związku z udzielaniem przedstawicielowi organu państwowego pomocy przy wykonywaniu przez niego czynności urzędowych.

Jak wynika z powyższego wyliczenia zakres zdarzeń, za jakie może przysługiwać świadczenie odszkodowawcze jest dość szeroki. Zdarzenie uzasadniające przyznanie odszkodowania może wystąpić zarówno w czasie służby jak i poza nią.


Zewnętrzna przyczyna powstania uszczerbku na zdrowiu


Ustawa o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą definiuje również pojęcie urazu. Jest to uszkodzenie tkanek ciała lub narządów wskutek działania czynnika zewnętrznego.

"Czynnik zewnętrzny" to sformułowanie, które w pewnych sprawach może być kwestią sporną pomiędzy poszkodowanym policjantem, a organem wydającym decyzję o przyznaniu odszkodowania. Generalnie rzecz ujmując chodzi o to, aby uszczerbek na zdrowiu, który zdaniem policjanta ubiegającego się o odszkodowanie jest następstwem nieszczęśliwego zdarzenia związanego ze służbą nie był spowodowany tylko i wyłącznie czynnikiem pochodzącym z organizmu samego poszkodowanego, czy też mówiąc inaczej aby nie było to samoistne schorzenie istniejące wewnątrz organizmu.

Odmowa wypłaty odszkodowania często uzasadniana jest właśnie brakiem związku ze służbą lub wewnętrzną przyczyną powstania urazu lub choroby.

Pamiętaj! W przypadku odmowy przyznania odszkodowania możesz dochodzić swoich praw przed sądem pracy i ubezpieczeń społecznych.

---
Przeczytaj także:

Odszkodowanie za wypadek lub chorobę pozostające w związku ze służbą w Policji

Wysokość odszkodowania za wypadek i chorobę związane ze służbą w Policji

Czy policjantowi przysługuje odszkodowanie za wypadek w drodze do pracy?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz