wtorek, 17 lipca 2018

Zgłoszenie gotowości do podjęcia służby po przywróceniu do służby


Czasem zdarza się tak, że decyzja o zwolnieniu ze służby policjanta jest nieprawidłowa i zostaje uchylona. Uchylenie lub stwierdzenie nieważności decyzji o zwolnieniu ze służby w Policji z powodu jej wadliwości stanowi podstawę przywrócenia do służby na stanowisko równorzędne. Osoba, która została niesłusznie zwolniona a chciałaby powrócić do służby musi pamiętać o pewnym bardzo ważnym terminie. Chodzi 7 dniowy termin na zgłoszenie gotowości niezwłocznego podjęcia służby. Przegapienie tego terminu może mieć nieodwracalne skutki dla niesłusznie zwolnionego funkcjonariusza.

Jeśli zwolniony policjant w ciągu 7 dni od przywrócenia do służby nie zgłosi gotowości niezwłocznego jej podjęcia, stosunek służbowy ulegnie rozwiązaniu (art. 42 ustawy o Policji) na takiej zasadzie jak przy zgłoszeniu wystąpienia ze służby tj. w terminie do 3 miesięcy. Wspomniany termin zgłoszenia gotowości jest terminem prawa materialnego, co oznacza, że nie podlega on przywróceniu.

W piśmiennictwie prawniczym przedstawiany jest pogląd zgodnie, z którym zgłoszenie to nie musi mieć formy pisemnej i może być dokonane ustnie. 

Jak liczyć termin do zgłoszenia gotowości do niezwłocznego podjęcia służby?


Co do zasady 7 dniowy termin do zgłoszenia niezwłocznej gotowości do podjęcia służby należy liczyć od dnia wydania prawomocnego orzeczenia o uchyleniu lub stwierdzeniu nieważności decyzji o zwolnieniu ze służby. Przywrócenie do służby może nastąpić więc np. w momencie uprawomocnienia się wyroku sądu administracyjnego uchylającego rozkaz personalny o zwolnieniu ze służby albo od dnia uprawomocnienia się uniewinniającego wyroku sądu (jeśli zwolnienie nastąpiło z powodu popełnienia przestępstwa).

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że przywrócenie do służby następuje z mocy prawa po uchyleniu lub stwierdzeniu nieważności decyzji o zwolnieniu ze służby. Nie jest tutaj wymagane podejmowanie przez komendanta jakichkolwiek dodatkowych czynności. Komendant nie wyda w tym przypadku decyzji o przywróceniu do służby, nie zwróci się do funkcjonariusza aby ten zadeklarował czy wyraża wolę kontynuowania służby, a tym bardziej nie przypomni mu uprzejmie o 7 dniowym terminie na zgłoszenie gotowości do jej pełnienia.

Policjantowi "zawsze wiatr w oczy"?


Przysłowiowa "nieznajomość prawa" może w tym przypadku naprawdę zaszkodzić, gdyż przepisy są tu bezwzględne. Doprawdy nie wiem czym jest to podyktowane ale wygląda to tak, jakby ktoś (ustawodawca?) wręcz liczył na to, że funkcjonariusz, który został wcześniej niesłusznie zwolniony (niezależnie od przyczyn) już do służby nie powróci, dlatego podkłada mu kłody pod nogi. Trochę to absurdalne, ale ustawa o Policji absurdami stoi. Moim zdaniem analizowana regulacja jest chyba nazbyt restrykcyjna.

Należy zwrócić w tym miejscu uwagę na to, że w przypadku oczekiwania na uprawomocnienie się wyroku sądu I instancji trzeba pilnować daty uprawomocnienia, co wiąże się z koniecznością monitorowania tego, czy druga strona złoży środek zaskarżenia czy też nie (sąd o uprawomocnieniu nas przecież sam z siebie o tym nie poinformuje). Z pewnością zwiększa to ryzyko ewentualnej pomyłki.

Na szczęście w sprawach przywrócenia do służby, z którymi miałem dotychczas do czynienia policjanci mieli wiedzę w zakresie obowiązku zgłoszenia gotowości do podjęcia służby, co zawsze niezwłocznie czynili.

2 komentarze:

  1. Mam pytanie od strony praktycznej. Jeśli służę w innych służbach i zostałem przywrócony do policji na podstawie wyroku NSA, kiedy najlepiej złożyć wypowiedzenie w obecnej służbie. Nie wiadomo przecież kiedy mogę faktycznie wrócić do Policji (przesłanie akt, badania lekarskie)?

    OdpowiedzUsuń
  2. Proszę o kontakt mailowy w celu uzyskania odpłatnej porady prawnej

    OdpowiedzUsuń