poniedziałek, 16 lipca 2018

Kara dyscyplinarna po zwolnieniu policjanta ze służby



Wobec policjanta toczy się postępowanie dyscyplinarne. W międzyczasie obwiniony funkcjonariusz zgłasza na piśmie swoje wystąpienie ze służby w myśl art. 41 ust. 3 ustawy o Policji. Czy w takiej sytuacji postępowanie dyscyplinarne będzie kontynuowane? Czy wymierzenie kary dyscyplinarnej po zgłoszeniu wystąpienia ze służby jest możliwe? Zapraszam do lektury.

Art. 41 ust. 3 ustawy o Policji stanowi, że:
"Policjanta zwalnia się ze służby w terminie do 3 miesięcy od dnia pisemnego zgłoszenia przez niego wystąpienia ze służby."

W orzecznictwie wskazuje się, że w przypadku złożenia przez policjanta wniosku o zwolnienie ze służby, obowiązkiem organu jest wydanie wyłącznie decyzji w przedmiocie jego zwolnienia, nie później jednak niż w terminie do 3 miesięcy od daty złożenia wniosku. Organowi administracji pozostawiono natomiast swobodę w zakresie określenia daty, w jakiej nastąpi zwolnienie policjanta, z tym zastrzeżeniem, że moment zwolnienia musi zamykać się w okresie do 3 miesięcy od złożenia wniosku.

Jakie ma to znaczenie dla postępowania dyscyplinarnego? A no takie, że jeśli policjant ma zostać ukarany dyscyplinarnie, to orzeczenie dyscyplinarne musi zostać wydane przed upływem 3-miesięcznego terminu wskazanego w art. 41 ust. 3 ustawy o Policji. Inaczej funkcjonariusz uniknie odpowiedzialności dyscyplinarnej. Stanie się tak dlatego, że dalsze prowadzenie tego postępowania stanie się bezprzedmiotowe. Postępowanie dyscyplinarne nie może być bowiem prowadzone wobec osoby, która nie jest policjantem.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby postępowanie dyscyplinarne zostało wszczęte nawet po zgłoszeniu wystąpienia ze służby. Ważne jednak, żeby zakończyło się ono przed wydaniem decyzji w przedmiocie zwolnienia.

Najciekawsza sytuacja wystąpi wówczas, gdy postępowanie dyscyplinarne będzie zmierzało do orzeczenia najsurowszej kary jaką przewiduje ustawa o Policji. Dni, a nawet godziny mogą zadecydować wówczas o tym jaki charakter będzie miało rozstanie ze służbą danego funkcjonariusza, co nie będzie przecież obojętne ani dla obwinionego ani dla przełożonego dyscyplinarnego 😉.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz