piątek, 13 lipca 2018

Czy policjant, który popełnił przestępstwo może stracić emeryturę?


Nieraz bywa i tak, że stróż prawa zamiast strzec prawa wejdzie z nim w konflikt. Policjant jak każdy inny obywatel może przecież popełnić przestępstwo z tą różnicą, że w przeciwieństwie do "szarego obywatela" mogą go spotkać za to dodatkowe konsekwencje, z których nie zawsze zdaje sobie sprawę. Dotyczy to nie tylko policjantów, ale i innych przedstawicieli służb mundurowych. Taką dodatkową sankcją popełniania przestępstwa przez "mundurowych" poza orzeczoną przez sąd karą może być utrata emerytury

Sprawy emerytalne funkcjonariuszy służb mundurowych reguluje ustawa z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.

Jak wynika z tej ustawy fakt skazania za przestępstwo w przypadku policjanta może mieć negatywny wpływ na jego prawa do świadczeń emerytalnych. Zgodnie z art. 10 ust. 1 wspomnianej ustawy:

"prawo do zaopatrzenia emerytalnego na podstawie ustawy nie przysługuje funkcjonariuszowi, który został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne lub przestępstwo skarbowe umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego, popełnione w związku z wykonywaniem czynności służbowych i w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, albo za przestępstwo określone w art. 258 Kodeksu karnego [przestępczość zorganizowana] lub wobec którego orzeczono prawomocnie środek karny pozbawienia praw publicznych za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, które zostało popełnione przed zwolnieniem ze służby."

Jak wynika z powyższego przepisu funkcjonariusz służb mundurowych straci prawa emerytalne ale nie w każdym przypadku skazania za przestępstwo. Przede wszystkim musi to być przestępstwo:
- umyślne, 
- ścigane z oskarżenia publicznego,
- popełnione w związku z wykonywaniem czynności służbowych,
- popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Poza tym przypadkiem funkcjonariusz straci emeryturę jeśli zostanie skazany za udział w zorganizowanej grupie przestępczej lub kierowanie tą grupą i to niezależnie do tego, czy popełnił to przestępstwo przed odejściem ze służby czy po.

Funkcjonariusz straci też emeryturę jeśli zostanie skazany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione przed zwolnieniem ze służby i zostanie wobec niego orzeczony środek karny pozbawienia praw publicznych. Zgodnie z art. 40 §  2 kk sąd może orzec pozbawienie praw publicznych w razie skazania na karę pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 za przestępstwo popełnione w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Środek ten może zatem zostać orzeczony tylko w przypadku poważnych przestępstw.

Prawo do zaopatrzenia emerytalnego na podstawie ustawy straci także funkcjonariusz, który zdążył już przejść na emeryturę a został skazany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe  na zasadach jak wyżej. O skazaniu emeryta lub rencisty wyrokiem, prezes sądu zawiadamia, w terminie 7 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku, organ właściwy w sprawach zaopatrzenia emerytalnego.

Emeryt albo rencista, który utracił prawo do emerytury lub renty policyjnej nabywa prawo do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia emerytalnego i rentowych na standardowych zasadach, pod warunkiem oczywiście, że spełnia wymogi określone w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Pół biedy jeśli zamiast emerytury policyjnej policjant otrzyma "zwykłą emeryturę". Problemy pojawią się wówczas gdy okaże się, że nawet na emeryturę z ZUS nie ma co liczyć, a wiek już nie za bardzo sprzyja wypracowaniu koniecznych lat...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz