poniedziałek, 12 czerwca 2017

Wysokość odszkodowania za wypadek i chorobę związane ze służbą w Policji


W razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą funkcjonariuszowi Policji przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Jaką kwotę może faktycznie otrzymać poszkodowany poicjant?  W dalszej części wpisu przedstawiam konkrety na ten temat.


Im wyższy uszczerbek na zdrowiu tym wyższe odszkodowanie dla policjanta


Wysokość odszkodowania za wypadek związany ze służbą zależny jest od stopnia uszczerbku na zdrowiu. Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą z dnia 4 kwietnia 2014 r. stopień uszczerbku ustala się w procentach, przy czym suma procentów uszczerbków ustalonych dla poszczególnych uszkodzeń nie może przekraczać 100%. O uszczerbku na zdrowiu funkcjonariusza doznanym wskutek wypadku lub choroby lub o związku śmierci funkcjonariusza z wypadkiem lub chorobą orzekają komisje lekarskie podległe ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych albo komisje lekarskie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego albo Agencji Wywiadu.

Odszkodowanie dla  policjanta a wysokość przeciętnego wynagrodzenia


Podstawę obliczenia wysokości jednorazowego odszkodowania stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim roku, ogłaszane do celów emerytalnych w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, stosowane poczynając od drugiego kwartału każdego roku, przez jeden rok, zwane dalej „przeciętnym wynagrodzeniem” (art. 10 ustawy).

Zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 11 lutego 2019r. przeciętne wynagrodzenie w 2018r. wyniosło 4585,03 zł.

Jednorazowe odszkodowanie przysługuje funkcjonariuszowi Policji w wysokości 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu (art. 11 ust. 1).

Do ustalenia wysokości jednorazowego odszkodowania przyjmuje się przeciętne wynagrodzenie obowiązujące w dniu wydania decyzji przyznającej odszkodowanie (art. 13 ust. 1 ustawy).

Kwotę jednorazowego odszkodowania lub jego zwiększenia zaokrągla się do pełnych złotych w górę. (art. 13 ust. 1 ustawy)

W okresie od 1 kwietnia 2019 r. do 31 marca 2020 r. za każdy % uszczerbku na zdrowiu funkcjonariuszowi należy się kwota 917 zł.

Brak uprzywilejowania funkjonariuszy służb mundurowych względem innych grup zawodowych


Odszkodowanie na jakie mogą liczyć funkcjonariusze służb mundurowych nie odbiega w swojej wysokości od tego wypłacanego przez ZUS. Pod tym względem funkcjonariusze służb mundurowych (Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu i Centralnego Biura Antykorupcyjnego) nie są uprzywilejowani w stosunku do innych zawodów.


---
Przeczytaj także:

Odszkodowanie za wypadek lub chorobę pozostające w związku ze służbą w Policji

Związek ze służbą i zewnętrzna przyczyna - przesłanki konieczne do uzyskania przez policjanta odszkodowania za wypadek

Czy policjantowi przysługuje odszkodowanie za wypadek w drodze do pracy?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz