Do dnia 30 czerwca 2014r. obowiązywała ustawa o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Policji z dnia 16 grudnia 1972r., która dopuszczała możliwość uzyskania przez policjanta odszkodowania za wypadek, który wydarzył się w drodze z domu do jednostki, w której pełnił służbę lub w drodze powrotnej. Wraz z wejściem w życie ustawy o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą z dnia 4 kwietnia 2014r. stan ten uległ zmianie na niekorzyść mundurowych.
Wypadek związany ze służbą w Policji
Zgodnie z art. 3 ust. 1 aktualnie obowiązującej ustawy za wypadek uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło podczas:
1) wykonywania lub w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych albo poleceń przełożonych;
2) wykonywania lub w związku z wykonywaniem czynności w interesie służby, nawet bez polecenia przełożonych;
3) uczestniczenia lub w związku z uczestniczeniem w obowiązkowych zajęciach związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych i sprawności fizycznej funkcjonariuszy;
4) wykonywania lub w związku z wykonywaniem funkcji lub zadań zleconych przez działający w służbie związek zawodowy funkcjonariuszy albo organizacje zawodowe lub społeczne;
5) ratowania lub w związku z ratowaniem ludzi z grożącego niebezpieczeństwa lub ratowaniem mienia Skarbu Państwa przed zniszczeniem lub zagarnięciem;
6) udzielania lub w związku z udzielaniem przedstawicielowi organu państwowego pomocy przy wykonywaniu przez niego czynności urzędowych.
Katalog ten nie zawiera jednak sytuacji, w której funkcjonariusz odbywa bezpośrednią drogę do miejsca i z miejsca wykonywania czynności wskazanych powyżej.
Co do zasady funkcjonariusz nie otrzyma więc odszkodowania, jeśli uleganie wypadkowi w drodze z domu na komisariat lub w drodze powrotnej, jednakże od tej reguły mogą wystąpić pewne wyjątki.
Uzyskanie odszkodowania za wypadek w drodze na komisariat jednak możliwe?
Pierwszy taki wyjątek może się pojawić, gdy policjant np. w drodze z miejsca zamieszkania do komisariatu podejmie interwencję i w trakcie tej interwencji dozna uszczerbku na zdrowiu (zostanie ranny). Aktywuje się tak na prawdę wówczas przesłanka wskazana w art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy, czyli wykonywanie czynności w interesie służby.
Z drugim wyjątkiem będziemy mieć do czynienia, w sytuacji gdy w czasie trwania dyżuru domowego funkcjonariusz otrzyma od przełożonego polecenie stawienia się w jednostce, w której pełni służbę i ulegnie wypadkowi podczas drogi do tej jednostki. W takim przypadku aktywuje się przesłanka wskazana w art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy, czyli wykonywanie polecenia przełożonego.
Będą to więc faktycznie przypadki wypadków w drodze z domu do pracy, jednak dochodzenie odszkodowań będzie tu możliwe tylko dzięki zaistnieniu pozostałych przesłanek wskazanych w przepisach.
Na marginesie zwracam uwagę, że stare, korzystniejsze przepisy można było stosować do postępowań w sprawie przyznania świadczeń odszkodowawczych wszczętych a niezakończonych decyzją ostateczną przed dniem wejścia w życie ustawy aktualnej ustawy, czyli przed 1 lipca 2014r.
---
Przeczytaj także:
Odszkodowanie za wypadek lub chorobę pozostające w związku ze służbą w Policji
Związek ze służbą i zewnętrzna przyczyna - przesłanki konieczne do uzyskania przez policjanta odszkodowania za wypadek
Wysokość odszkodowania za wypadek i chorobę związane ze służbą w Policji
Przeczytaj także:
Odszkodowanie za wypadek lub chorobę pozostające w związku ze służbą w Policji
Związek ze służbą i zewnętrzna przyczyna - przesłanki konieczne do uzyskania przez policjanta odszkodowania za wypadek
Wysokość odszkodowania za wypadek i chorobę związane ze służbą w Policji
A co w przypadku gdy funkcjonariusz policji zostanie wezwany do stawienia się na służbie ż uwagi na ogłoszenie alarmu. Policjant ten jednak jest po za miejscem zamieszkania i żeby potwierdzić ten fakt stawia się w najbliższej jednostce. Czy jeżeli będzie w drodze na najbliższą jednostkę i ulegnie wypadkowi to jest to traktowane jako wypadek w pracy?
OdpowiedzUsuńNależałoby w tym przypadku próbować wykazać, że mamy tu do czynienia nie z drogą do pracy a ewentualnie ze zdarzeniem pozostającym w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych lub w związku z wykonywaniem czynności w interesie służby. Jaki byłby finał? Ciężko jednoznacznie to ocenić bez znajomości szczegółowych okoliczności sprawy.
OdpowiedzUsuńCzy procenty z wypadku w służbie i z wypadku w drodze do służby wliczają się do emerytury?
OdpowiedzUsuńProszę rozwinąć pytanie, bo nie bardzo rozumiem.
UsuńA jak jest że zwolnieniem lekarskim. Czy należy się 100 %, czy tylko 80 % w analogiczne sytuacji.
OdpowiedzUsuń