poniedziałek, 1 lipca 2019

Zatarcie kary dyscyplinarnej w Policji



Gdy opadnie już kurz po prawomocnie zakończonym postępowaniu dyscyplinarnym, pojawia się u każdego policjanta chęć jak najszybszego zapomnienia o całej sprawie i wymazania jej z kartoteki. W tym momencie istotna staje się znajomość instytucji zatarcia ukarania. Wyjaśnię dziś na czym ona polega i dlaczego jest tak ważna. 

Zatarcie kary dyscyplinarnej oznacza uznanie kary za niebyłą i powoduje usunięcie z akt osobowych policjanta orzeczenia o ukaraniu.

Terminy zatarcia kary dyscyplinarnej 


Zgodnie z art. 135q ustawy o Policji kary dyscyplinarne podlegają zatarciu po upływie: 

- 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia kary nagany lub kary zakazu opuszczania wyznaczonego miejsca przebywania; 

- 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia kary ostrzeżenia o niepełnej przydatności do służby na zajmowanym stanowisku; 

- 18 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia kary wyznaczenia na niższe stanowisko służbowe.

Orzeczenie o odstąpieniu od ukarania usuwa się z akt osobowych po upływie 6 miesięcy od dnia jego uprawomocnienia się. 

Dobra wiadomość jest taka, że ustawa o Policji przewiduje pewne odstępstwa od powyższych reguł. W przypadku nienagannej służby, stwierdzonej w opinii służbowej, przełożony dyscyplinarny, może zatrzeć karę dyscyplinarną przed upływem terminów wskazanych powyżej, jednak nie wcześniej niż przed upływem: 

- 3 miesięcy od dnia orzeczenia kary nagany lub kary zakazu opuszczania wyznaczonego miejsca przebywania; 

- 6 miesięcy od dnia orzeczenia kary ostrzeżenia o niepełnej przydatności do służby na zajmowanym stanowisku; 

- 12 miesięcy od dnia orzeczenia kary wyznaczenia na niższe stanowisko służbowe. 

I uwaga, w tym momencie pojawiają się fanfary, bo... za wykazanie męstwa lub odwagi oraz za poważne osiągnięcia w wykonywaniu zadań służbowych przełożony dyscyplinarny, może w każdym czasie zatrzeć karę dyscyplinarną. Tyle przynajmniej mówi teoria. 

A teraz nieco gorsze informacje. 

Jeżeli policjant zostanie ponownie ukarany przed zatarciem kary dyscyplinarnej, okres wymagany do zatarcia nieodbytej kary biegnie na nowo od dnia orzeczenia nowej kary. 

W przypadku jednoczesnego wykonywania więcej niż jednej kary dyscyplinarnej zatarcie kar następuje z upływem terminu przewidzianego dla kary surowszej. 

Dlaczego warto starać się o jak najszybsze zatarcie ukarania? 


Oczywistym jest, że jak najszybsze zatarcie ukarania leży w interesie każdego policjanta i nie chodzi tu tylko o higienę akt osobowych i dobre samopoczucie funkcjonariusza. Karalność dyscyplinarna oprócz konieczności poniesienia wymierzonej kary i negatywnych skutków finansowych może rodzić też inne niepożądane sytuacje. Poniżej kilka przykładów.

Funkcjonariusz karany dyscyplinarnie przed zatarciem ukarania nie może liczyć na wyróżnienia, o których mowa w art. 87 uoP. A są to takie „precjoza” jak: pochwała, krótkoterminowy dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze do 10 dni roboczych, przyznanie odznaki resortowej, przedterminowe mianowanie na wyższy stopień policyjny. Inna sprawa że z wyróżnieniami jest jak z przysłowiowym Yeti. Każdy o nich mówi, ale nikt ich nie widzi.

Przed zatarciem kary wyznaczenia na niższe stanowisko służbowe policjanta nie można powołać lub mianować na wyższe stanowisko służbowe (Art. 134 d uoP). Jak jednak pokazuje praktyka po zatarciu ukarania też bywają z tym problemy.

Zatarcie kary dyscyplinarnej może okazać się bardzo istotne jeśli ukaranemu policjantowi powtórnie powinie się noga. Niezatarta kara dyscyplinarna może wpłynąć bowiem na zaostrzenie wymiaru kary w nowej sprawie dyscyplinarnej. (Art. 134 h uoP) .

---

2 komentarze:

  1. Panie Mariuszu warto podkreślić od kiedy liczona jest kara dyscyplinarna ponieważ niektóre osoby źle liczą jej bieg tj. bieg kary dyscyplinarnej zaczyna się od dnia prawomocnego orzeczenia np. KWP orzeka o winie z dniem 1 stycznia 2019 a policjant dostaje do ręki orzeczenie w dniu 14 stycznia 2019 - termin liczymy od dnia 1 stycznia a nie 14 stycznia. Dlaczego ? Ponieważ w postępowaniu dyscyplinarnym nie mają zastosowania przepisy KPA a konkretnie Art. 110. § 1. Organ administracji publicznej, który wydał decyzję, jest nią związany od chwili jej doręczenia lub ogłoszenia, o ile kodeks nie stanowi inaczej.
    Niestety sporo osób o tym nie wie....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Słuszna uwaga Panie Michale. Dziękuję za komentarz.

      Usuń