niedziela, 11 czerwca 2017

Kary w postępowaniu dyscyplinarnym

W jaki sposób może zostać ukarany funkcjonariusz Policji w przypadku uznania go za winnego przewinienia dyscyplinarnego? Ustawa o Policji (art. 134a) przewiduje katalog kar jakie mogą zostać wymierzone policjantowi. 

1. Nagana.

Kara nagany oznacza wytknięcie ukaranemu przez przełożonego dyscyplinarnego niewłaściwego postępowania. Jest to najłagodniejsza sankcja dyscyplinarna.

2. Zakaz opuszczania wyznaczonego miejsca przebywania.

Kara zakazu opuszczania wyznaczonego miejsca przebywania oznacza zakaz opuszczania wyznaczonego miejsca przebywania przez ukaranego pełniącego służbę w systemie skoszarowanym. Karę wymierza się na okres od 3 do 14 dni.

W czasie odbywania kary zakazu opuszczania wyznaczonego miejsca przebywania ukarany jest zobowiązany:
1) w czasie wolnym od zajęć służbowych przebywać w jednostce organizacyjnej Policji, w której pełni służbę, lub innym miejscu wyznaczonym przez przełożonego;
2) zgłaszać się do przełożonego lub innego wskazanego policjanta w określonych odstępach czasu, nie częściej jednak niż cztery razy na dobę.

3. Ostrzeżenie o niepełnej przydatności do służby na zajmowanym stanowisku.

Kara ostrzeżenia o niepełnej przydatności na zajmowanym stanowisku oznacza wytknięcie ukaranemu niewłaściwego postępowania i uprzedzenie go, że jeżeli ponownie popełni przewinienie dyscyplinarne, może zostać wyznaczony na niższe stanowisko służbowe w trybie dyscyplinarnym lub ukarany surowszą karą dyscyplinarną. Ostatnia z dość łagodnych sankcji.

4. Wyznaczenie na niższe stanowisko służbowe.

Kara wyznaczenia na niższe stanowisko służbowe oznacza odwołanie lub zwolnienie z dotychczas zajmowanego stanowiska służbowego i powołanie lub mianowanie na stanowisko służbowe niższe od dotychczas zajmowanego. Przeniesienie na niższe stanowisko wiąże się ze zmniejszeniem uposażenia. Co istotne przed zatarciem kary wyznaczenia na niższe stanowisko służbowe policjanta nie można powołać lub mianować na wyższe stanowisko służbowe. Jest to więc już dość dotkliwa sankcja, którą obwiniony realnie odczuje.

5. Obniżenie stopnia.

Kara obniżenia stopnia oznacza obniżenie posiadanego stopnia policyjnego.  Karę tę można wymierzyć tylko obok kary wyznaczenia na niższe stanowisko służbowe lub kary wydalenia ze służby.


6. Wydalenie ze służby.

Jest to najsurowsza kara jaka może zostać wymierzona policjantowi za popełnienie przewinienia dyscyplinarnego. Wymierzana za najcięższe uchybienia.


Należy pamiętać, że za popełnione przewinienie dyscyplinarne można wymierzyć tylko jedną karę dyscyplinarną. Jedynym wyjątkiem w tym zakresie jest obniżenie stopnia, które jest wymierzane obok przeniesienia na niższe stanowisko, ewentualnie w przypadku wydalenia ze służby.

Za popełnienie kilku przewinień dyscyplinarnych można wymierzyć jedną karę dyscyplinarną, odpowiednio surowszą.

1 komentarz:

  1. Czy pana zdaniem karze podlega podjęcie niedodpłatnej (!) umowy zlecenia przez policjanta bez powiadomienia przełożonego? mam na myśli pomoc w przedsiębiorstwie brata (branża budowlana). mam 1 interpretację ale komentarz pod nią od razu sugeruje że jest błedna, proszę o tu: https://www.eporady24.pl/dodatkowe_zatrudnienie_policjanta,pytania,2,202,14159.html oczywiście brak informowania wynika z niechęci do otrzymania zakazu :) podczas gdy praca ta ma sprowadzić się tylko do uzyskania doświadczenia. proszę o komentarz jeśli to możliwe.

    OdpowiedzUsuń