poniedziałek, 14 stycznia 2019

Zawieszenie policjanta w czynnościach służbowych z powodu wszczęcia postępowania karnego lub postępowania dyscyplinarnego

©Radoslaw Maciejewski - stock.adobe.com


Przyszła pora na pierwszy wpis w nowym roku. Dziś garść informacji o insytucji zawieszenia policjanta w czynnościach służbowych. Z takim zawieszeniem policjant może mieć do czynienia w przypadku wszczęcia przeciwko niemu postepowania karnego lub postępowania dyscyplinarnego. 


Ustawa o Policji (art. 39) rozróżnia dwa rodzaje zawieszenia w czynnościach służbowych.

Zawieszenie obligatoryjne


Policjanta zawiesza się w czynnościach służbowych w razie wszczęcia przeciwko niemu postępowania karnego, w sprawie o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego. Właściwy komendant w takim przypadku musi dokonać zawieszenia.

Zawieszenie fakultatywne


Policjanta można zawiesić w czynnościach służbowych w razie wszczęcia przeciwko niemu postępowania karnego w sprawie o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, nieumyślne, ścigane z oskarżenia publicznego lub postępowania dyscyplinarnego, jeżeli jest to celowe z uwagi na dobro postępowania lub dobro służby

Do zawieszenie w czynnościach służbowych może również dojść w razie wniesienia przeciwko policjantowi subsydiarnego aktu oskarżenia (art. 55 kpk).

Cel zawieszenia w czynnościach służbowych


Jak wskazuje się w orzecznictwie "celem zawieszenia policjanta w pełnieniu obowiązków służbowych jest niewątpliwie zapewnienie realizacji zadań Policji przez funkcjonariuszy o nieposzlakowanej opinii" (wyok NSA z dnia  16 paźziernika 2010 r., sygn. akt: I OSK 167/09). "Każdy policjant, aby mógł skutecznie wykonywać obowiązki służbowe w macierzystej formacji, musi pozostawać poza wszelkimi podejrzeniami o jakiekolwiek zachowania sprzeczne z prawem. Samo postawienie policjantowi zarzutu popełnienia przestępstwa umyślnego popełnionego podczas wykonywania czynności służbowych może nasuwać uzasadnione wątpliwości co do zachowania przymiotu osoby o nieposzlakowanej opinii, a zatem co do spełnienia jednego z obligatoryjnych warunków, jakimi musi wykazać się każdy policjant zainteresowany dalszym pozostaniem w służbie. Utratę przymiotu "nieposzlakowanej opinii" powoduje nie tylko karalność danej osoby. Taki skutek może również wywoływać znalezienie się określonej osoby w kręgu podejrzeń bądź insynuacji.(wyrok NSA z dnia 20 kwietnia 2017 r.sygn. akt: I OSK 1084/16). 

Okres zawieszenia


Zawieszenie następuje na czas nie dłuższy niż 3 miesiące bez względnu na to, czy mamy do czynienia z zawieszeniem obligatoryjnym czy fakultatywnym. W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres zawieszenia w czynnościach służbowych można przedłużyć do czasu ukończenia postępowania karnego. Decyzja o przedłużeniu okresu zawieszenia ma charakter uznaniowy.

Możliwość zaskarżenia rozkazu personalnego o zawieszeniu 


Odwołanie od decyzji o zawieszeniu w czynnościach służbowych wnosi się w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.

Odwołanie powinno zostać rozpoznane w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania przez organ II instancji. 

Czy zawieszenie można uchylić przed zakończeniem postępowania karnego?


Organ, który w pierwszej instancji wydał decyzję o zawieszeniu w czynnościach służbowych, uchyla ją przed ukończeniem postępowania karnego w przypadku ustania przesłanek uzasadniających zawieszenie policjanta w czynnościach służbowych. Jeśli przesłanki zawieszenia ustały organ jest zobligowany do uchylenia zawieszenia. 

 Kiedy decyzja o zawieszeniu wygasa?


Wygaśnięcie decyzji o zawieszeniu w czynnościach służbowych następuje w przypadku:
- upływu czasu zawieszenia (podstawowego, trwającego do 3 miesięcy), jeżeli zawieszenia nie przedłużono do czasu ukończenia postępowania karnego,
- prawomocnego zakończenia postępowania karnego lub dyscyplinarnego,
i co oczywiste w przypadku zwolnienia policjanta ze służby lub jego śmierci.

Skutki zawieszenia w czynnościach służbowych


Zawieszenie może ponieść za sobą dość dotkliwe skutki ekonomiczne. Policjantowi zawieszonemu w czynnościach służbowych zawiesza się od najbliższego terminu płatności 50% ostatnio należnego uposażenia. Zawieszenie służbowe, zwłaszcza długotrwałe może mieć też wpływ na otrzymanie nagrody rocznej. Nagroda roczna przysługuje bowiem pod warunkiem, że policjant w danym roku kalendarzowym pełnił służbę przez okres co najmniej 6 miesięcy kalendarzowych. Czas zawieszenia nie wlicza się natomiast do tego okresu. 

Po zakończeniu postępowania karnego lub dyscyplinarnego, będącego przyczyną zawieszenia w czynnościach służbowych, policjant otrzymuje zawieszoną część uposażenia oraz obligatoryjne podwyżki wprowadzone w okresie zawieszenia, jeżeli nie został skazany prawomocnym wyrokiem sądu lub ukarany karą dyscyplinarną wydalenia ze służby (art. 124 ustawy o Policji).

Dodatkowy problem może pojawić się w przypadku podjecia decyzji o przedłużeniu zawieszenia do czasu ukończenia postępowania karnego. Jeśli takie postępowanie karne przeciąga się w czasie to po upływie 12 miesięcy zawieszenia przełożony może podjąc decyzję o zwolnieniu funkjonariusza. Pomimo, iż decyzja o zwolnieniu ma w takim przypadku charakter fakultatywny przełożeni nierzadko korzystają z tego uprawnienia nie czekając na finał sprawy karnej.

Instytucja zawieszenia funkcjonariusza w czynnościach służbowych została uregulowana nie tylko w ustawie o Policji, ale również w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 lipca 2002 r. w sprawie trybu zawieszania policjanta w czynnościach służbowych przez przełożonych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz