poniedziałek, 24 lipca 2017

Uwaga na termin zaskarżenia orzeczenia dyscyplinarnego!


Postępowanie dyscyplinarne to pewna forma postępowania administracyjnego, ale jak już kiedyś wspominałem (można o tym poczytać tutaj) nie stosuje się do niego przepisów kodeksu postępowania administracyjnego, a jedynie przepisy ustawy o Policji i w zakresie wskazanym przez tę ustawę niektóre przepisy Kodeksu postępowania karnego. Należy o tym pamiętać, gdyż pewne nawyki zaczerpnięte z procedury administracyjnej (lub karnej) mogą przysporzyć nam sporo kłopotów gdy przyjdzie nam zmierzyć się z dyscyplinarką.

Czujność należy zachować m.in. w sytuacji, gdy obwiniony funkcjonariusz zdecyduje się na ustanowienie obrońcy.

Zgodnie z art.  135f. ust. 6 ustawy o Policji orzeczenia, postanowienia, zawiadomienia i inne pisma, wydane w toku postępowania dyscyplinarnego, doręcza się obwinionemu oraz obrońcy, jeżeli został ustanowiony. W razie doręczenia obwinionemu i obrońcy w różnych terminach pisma, od którego przysługuje odwołanie lub zażalenie, termin do złożenia odwołania lub zażalenia liczy się od dnia doręczenia, które nastąpiło wcześniej.

Obrońca przed złożeniem odwołania od orzeczenia dyscyplinarnego (jak również zażalenia od postanowienia) powinien się upewnić czy przypadkiem reprezentowanemu przez niego obwinionemu orzeczenie nie zostało doręczone wcześniej. Może się bowiem okazać, że w rzeczywistości będzie dysponował krótszym czasem na sporządzenie środka odwoławczego niż to wynika z przepisów. Dlatego tak bardzo ważne przy postępowaniu dyscyplinarnym jest, aby obrońca i obwiniony na bieżąco informowali się wzajemnie o wpływającej do nich korespondencji.

Należy również zwrócić uwagę na sam termin jaki przysługuje na zaskarżenie niekorzystnego dla nas orzeczenia dyscyplinarnego, który jest wyjątkowo krótki. Zgodnie z  art.  135k ustawy o Policji od orzeczenia wydanego w pierwszej instancji obwinionemu przysługuje odwołanie w terminie 7 dni od dnia doręczenia orzeczenia.

Generalną zasadą w Kodeksie postępowania administracyjnego jest 14 dniowy termin na złożenie odwołania od decyzji organu I instancji. Na wniesienie apelacji od wyroku sądu I instancji w postępowaniu karnym również mamy 14 dni. Obwiniony w postępowaniu dyscyplinarnym jako strona tego postępowania (jeśli zestawi się go ze stronami postępowania administracyjnego i karnego) jest więc pokrzywdzony w zakresie czasu jaki ma do dyspozycji na przygotowanie odwołania do organu wyższej instancji.

Oczywiście nie muszę przypominać, że orzeczenia dyscyplinarne powinny zawierać pouczenie o prawie, terminie i trybie wniesienia odwołania. Mimo wszystko zwracam jednak na uwagę na te kwestie, gdyż wiem, że różnie to bywa z czytaniem pouczeń 😉.

Przeczytaj także:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz