wtorek, 27 czerwca 2017

Odpowiedzialność majątkowa policjanta - podstawowe informacje



Policjant parkuje radiowóz przed komisariatem i na skutek chwilowej nieuwagi zalicza obcierkę ze stojącym obok betonowym kwietnikiem. Radiowóz musi odbyć wizytę u blacharza i lakiernika. Radiowóz nie ma ubezpieczenia AC. Inny przypadek. Policjant w trakcie służby korzysta z przenośnego urządzenia umożliwiającego bezpośredni dostęp do Krajowego Systemu Informacyjnego Policji - popularnego "MTN-a". W wyniku nieuwagi urządzenie wypada mu z ręki i ulega uszkodzeniu. Jeszcze inny przykład. Policjant (co wydaje się wręcz nieprawdopodobne) umyślnie uszkadza powierzony mu sprzęt. Jak w takich sytuacjach kształtuje się odpowiedzialność policjanta za spowodowanie szkody?


Odpowiedzialność majątkowa policjantów a także funkcjonariuszy innych służb mundurowych została uregulowana w ustawie z dnia 7 maja 1999 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Generalną zasadę odpowiedzialności majątkowej "mundurowych" wyraża art. 2 przytoczonej ustawy. Stanowi on, że funkcjonariusz, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków służbowych ze swojej winy wyrządził szkodę w powierzonym mu mieniu (mieniu Skarbu Państwa) ponosi odpowiedzialność majątkową w granicach rzeczywistej straty i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, chociażby wynikająca z niego szkoda powstała po rozwiązaniu stosunku służbowego.

Odpowiedzialność majątkowa policjanta a umyślne i nieumyślne spowodowanie szkody


Funkcjonariusz odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną nieumyślnie jest obowiązany do zapłaty odszkodowania w wysokości wyrządzonej szkody, jednak odszkodowanie nie może przewyższać kwoty trzymiesięcznego uposażenia przysługującego funkcjonariuszowi (art. 6).

Co istotne za zgodą organu lub jednostki naprawienie szkody przez funkcjonariusza może nastąpić poprzez przywrócenie stanu poprzedniego w całości, jeżeli nie narusza to interesu Skarbu Państwa. Sytuacja taka nie jest jednak często spotykana.

Jeżeli funkcjonariusz umyślnie wyrządził szkodę, jest obowiązany do jej naprawienia w pełnej wysokości (art. 8 ustawy). Czyli w takim przypadku nie występuje ograniczenie odpowiedzialności do 3 krotności uposażenia.

Odpowiedzialność majątkowa policjanta za wyrządzenie szkody osobie trzeciej


A co jeśli przy wykonywaniu obowiązków służbowych policjant wyrządzi szkodę osobie trzeciej, np. uszkodzi należące do niej mienie lub spowoduje u niej uszczerbek na zdrowiu

W takiej sytuacji, wyłącznie obowiązany do naprawienia szkody, na zasadach określonych przepisami Kodeksu cywilnego, jest Skarb Państwa reprezentowany przez organ lub jednostkę, w której funkcjonariusz pełnił służbę w chwili wyrządzenia szkody (art. 9 ustawy). 

UWAGA! O ile funkcjonariusz nie będzie zobowiązany do naprawienia szkody wyrządzonej osobie trzeciej o tyle będzie on już odpowiadał wobec Skarbu Państwa (komendanta), który faktycznie taką szkodę naprawił.


Ograniczenie odpowiedzialności majątkowej policjanta



Ustawa przewiduje przypadki kiedy odpowiedzialność policjanta może zostać ograniczona lub wyłączona (art. 4).

Funkcjonariusz nie ponosi odpowiedzialności majątkowej za szkodę:
1) w takim zakresie, w jakim organ lub jednostka, która dysponuje sprzętem i sprzęt taki funkcjonariuszowi wydała albo inna osoba przyczyniły się do powstania szkody lub jej zwiększenia;
2) wynikłą w związku z działaniem w granicach dopuszczalnego ryzyka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz