czwartek, 10 października 2019

Odprawa i inne świadczenia w przypadku zwolnienia ze służby w Policji



W życiu każdego funkcjonariusza przychodzi prędzej czy później moment rozstania ze służbą. Generalnie powinno być to naturalną koleją rzeczy np. z uwagi na nabycie praw emerytalnych. Zdarza się też jednak tak (a ostatnio słyszy się o tym chyba coraz częściej), że funkcjonariusz do odejścia z Policji zostaje zmuszony. Pół biedy kiedy rozbrat z Policją jest planowany (oczywiście przez policjanta a nie przez przełożonego 😉), gorzej gdy dzieje się to nagle. Wówczas mogą się pojawić obawy o dalszy byt (przynajmniej przez najbliższe tygodnie czy miesiące). W końcu kredyty same się nie spłacą a dzieci nie wyżywią. Na szczęście z pomocą policjantom, którzy znaleźli się na życiowym (a przynajmniej zawodowym) zakręcie przychodzi w takiej sytuacji ustawa o Policji.  Przedstawię dziś podstawowe informacje dotyczące świadczeń pieniężnych na jakie może liczyć zwalniany ze służby policjant.

Na jakie świadczenia może liczyć zwalniany ze służby policjant?


Policjant zwalniany ze służby powinien otrzymać:
- odprawę;
- ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane urlopy wypoczynkowe lub dodatkowe;
- zwrot kosztów przejazdu swoich i członków jego rodziny oraz przewozu urządzenia domowego do nowego miejsca zamieszkania w kraju, w zakresie i na zasadach obowiązujących przy przeniesieniach z urzędu (świadczenia te przysługują policjantowi, jeżeli w dniu zwolnienia ze służby spełniał warunki do uzyskania świadczenia z zaopatrzenia emerytalnego).

Istotnym jest tu fakt, że odprawa przysługuje policjantowi bez względu na to, czy inicjatorem zwolnienia jest on sam czy też jego przełożony. W przeciwieństwie do kodeksu pracy ustawa o Policji przewiduje wypłatę odprawy także wówczas gdy policjant odchodzi z Policji na własne życzenie. Jest to wyraźne uprzywilejowanie względem pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Odprawa dla policjanta - w jakiej wysokości?


Wysokość odprawy dla policjanta w SŁUŻBIE STAŁEJ równa się wysokości trzymiesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, należnymi na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym. Odprawa ulega zwiększeniu o 20% uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym za każdy dalszy pełny rok wysługi ponad 5 lat nieprzerwanej służby aż do wysokości sześciomiesięcznego zasadniczego uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym. Okres służby przekraczający 6 miesięcy liczy się jako pełny rok.

Przy ustalaniu wysokości odprawy uwzględnia się również okresy nieprzerwanej zawodowej służby wojskowej, jeżeli bezpośrednio po zwolnieniu z tej służby żołnierz został przyjęty do służby w Policji i nie otrzymał odprawy z tytułu poprzednio pełnionej służby. Zasadę tę stosuje się odpowiednio w przypadku podjęcia służby w Policji po zwolnieniu ze służby w innych służbach, w których przysługują świadczenia tego rodzaju.

Wysokość odprawy dla policjanta w SŁUŻBIE PRZYGOTOWAWCZEJ równa się wysokości jednomiesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym należnymi na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym. 

UWAGA 1. Na odprawę nie mogą liczyć policjanci pozostający w służbie kandydackiej i kontraktowej.

UWAGA 2. Odprawa nie przysługuje policjantowi, który bezpośrednio po zwolnieniu ze służby został przyjęty do zawodowej służby wojskowej lub do innej służby, w której przysługuje prawo do takich świadczeń.

Kiedy policjant otrzyma obniżoną odprawę?


Policjant zwalniany ze służby w przypadku wymierzenia kary dyscyplinarnej wydalenia ze służby lub wymierzenia przez sąd prawomocnym orzeczeniem środka karnego w postaci zakazu wykonywania zawodu policjanta oraz w przypadku popełnienia czynu o znamionach przestępstwa albo przestępstwa skarbowego, jeżeli popełnienie czynu jest oczywiste i uniemożliwia jego pozostanie w służbie (np. przy warunkowym umorzeniu postępowania karnego kiedy nie dochodzi do skazania) otrzymuje 50% odprawy oraz ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane urlopy wypoczynkowe lub dodatkowe. 

Brak odprawy w przypadku skazania za przestępstwo


Policjant zwalniany ze służby w przypadku skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe otrzymuje ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane urlopy wypoczynkowe lub dodatkowe. Co do zasady w tym przypadku odprawa nie jest przyznawana, ale Komendant Główny Policji lub upoważniony przez niego przełożony może w przypadkach szczególnie uzasadnionych potrzeb rodziny policjanta przyznać mu nie więcej niż 50% odprawy.

Zwolnienie ze służby a nagroda roczna


Zwalniany policjant może też liczyć na wypłatę nagrody rocznej, jeśli nie został jej pozbawiony np. na skutek dyscyplinarki). Przysługuje ona oczywiście wówczas, jeżeli w danym roku kalendarzowym, służba była pełniona przez okres co najmniej 6 miesięcy kalendarzowych.

Świadczenie w przypadku zwolnienia ze służby na skutek orzeczenia lekarskiego


Oprócz dotychczas wymienionych świadczeń w przypadku zwolnienia ze służby w Policji można się spotkać z jeszcze jednym szczególnym świadczeniem. 

Policjantowi w służbie stałej, zwolnionemu ze służby na skutek wydania orzeczenia o trwałej niezdolności do służby przez komisję lekarską, wypłaca się co miesiąc przez okres roku po zwolnieniu ze służby świadczenie pieniężne w wysokości odpowiadającej uposażeniu zasadniczemu wraz z dodatkami o charakterze stałym, pobieranymi na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym. 

Takie samo świadczenie przysługuje policjantowi, który nabył prawo do zaopatrzenia emerytalnego z tytułu osiągnięcia 30 lat wysługi. Ma on jednak prawo wyboru pomiędzy tym świadczeniem a emeryturą.

Policjantowi zwolnionemu ze służby ze względu na ważny interes służby albo w przypadku likwidacji jednostki Policji lub jej reorganizacji połączonej ze zmniejszeniem obsady etatowej, który z powodu nadal trwającej choroby nie może podjąć zatrudnienia, wypłaca się co miesiąc świadczenie pieniężne jak powyżej przez okres choroby, nie dłużej jednak niż przez okres 3 miesięcy, chyba że wcześniej komisja lekarska wyda orzeczenie o inwalidztwie stanowiące podstawę do ustalenia prawa do renty inwalidzkiej.

Podstawa prawna art. 114, 115, 117 i 118 ustawy o Policji

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz